Dünyanın ilk pilsiz dron teknolojisi geliyor!

Yazar: zodyak   |   Tarih: 8. 11. 2018Dünyanın ilk pilsiz dronu teknolojide çağ atlatacak!

Teknolojik ürünler ve hizmetler üzerine geliştirmeler yapan Eratech teknoloji ekibimizde yeni bir heyecan daha başladı. Dünyanın ilk pilsiz dronu, Erafly prototip adıyla geliştirme bandına alındı.

Erafly'ın ilk prototipi DJI spark modelinin üzerinde çalışılacak. Ardından daha ergonomik ve özgün bir tasarım yapılacak. Piyasadaki batarya ile çalışan dronların en uzun uçuş süresi 30 dakikaya kadar, ancak Erafly, bu süreyi bir buçuk saate kadar çıkaracak bir teknoloji ile piyasaya sürülecek. Bu kadar uzun sürede havada kalacak Erafly'ın bu avantajı ise uçmak için kendi ağırlığı kadar bir bataryasının mevcut olmaması.

Erafly, enerjisini gövdesinden alıyor. Erafly'ın  gövdesi, kendi başına silikon ve jel elektrolitlerin birleştirilmesiyle oluşturulan özel, şekillendirilebilen esnek bir pil yapısından oluşuyor.

Drone uçarken toplamda daha çok batarya kapasitesine sahip olurken, eski teknoloji bataryanın ağırlığını da ayrıca taşımak zorunda kalmıyor. Böylece aracın uçuş süresinin 2,5-3 kat daha artacağı hesaplanıyor.

Su üzerine kalkış ve iniş yapabilecek Erafly, suya batsa bile önemli bir bölümü sudan etkilenmeyecek.

Erafly ile birlikte havada iken yerdeki hareketli nesneler ile birlikte uçan nesneleri de takip edebilecek hassas ve ani karar verebilen bir görsel tanımlamalı bir güdüm teknolojisi de geliyor. Ancak bu özelliğin opsiyonel olarak sunulması planlanıyor.

Aracın hafif olmasının getirdiği rüzgarlı havalarda savrulma dezavantajı da, aerodinamik bir tasarımla minimum seviyeye indirilecek.