Amerikan silah sistemleri hacklenebilir!

Yazar: zodyak   |   Tarih: 4. 11. 2018Geçtiğimiz salı günü, Amerikanın bağımsız denetleme ofisi, Amerika silah sistemlerinin güvenlik açıklarıyla dolu olduğunu rapor etti.
Söz konusu raporda, hükümetin silah sanayine hatırı sayılır bir bütçe ayırdığı halde, neredeyse tüm silah sistemlerinde güvenlik açıklarının bulunduğunu ve hackerler tarafından savunma-saldırı sistemlerinin kontrol edilebileceğini açıkladı.
Savunma bakanlığına derhal, daha çok siber güvenlik uzmanını çalıştırma çağrısı yapan denetleme ofisi GAO ( Government Accountability Office ), güvenlik açıklarının endişe verici olduğunu belirtti.
Silah sistemlerinde kontrolü ele alma, şifreleri ele geçirme, yönlendirme, sistemleri kapatma gibi bir çok işlemin dışarıdan yapılabildiğini belirten raporda, iki kişilik bir test ekibinin sadece 9 saniye içerisinde yönetici şifresini ele geçirerek 24 saat boyunca tüm sistemleri kapatttığını belirtiliyor.
Raporu yayımlayan GAO, savunma bakanlığının silah sistemleri üzerinde yaptığı güvenlik testleri sonuçlarının ise gerçeği yansıtmadığını ifade etti.
Geçmişte 2017 de Rusya kaynaklı hackerlerin Estonya'nın bankalarına, haber sistemlerine saldırarak sistemleri felç etmesini, 2015 de Ukrayna/Kiew elektrik şebekesinin tamamen hack edilmesini, Çin'in Amerikan şirketlerinin bilgisayar sistemlerine ulaşmasını örnek gösteren GAO, hackerlerin sürekli kendi teknolojilerinin önünde gittiğine vurgu yaparak, savunma bakanlığının kadrolu profesyonel hackerleri işe almasını tavsiye etti.