Sır gibi saklanan X-37B uzay uçağı iki sene sonunda dünyaya iniş yaptı.

Yazar: silahalsat   |   Tarih: 3. 11. 2019Amerikan hava kuvvetlerinin sır uçağı, X-37B iki sene sonunda dünyaya iniş yaptı.

X-37B dünyanın yörüngesinde tam olarak 716 gün kalarak kendi sınıfında bir rekora imza attı.

Bu uçağın yörüngede ne tür bir görev yaptığını Pentagon haricinde kimse bilmiyor.

X-37B uzaya herhangi bir araç, yük yada personel götürebilmek ve götürdüğü kargoyu sağ salim geri getirmek için tasarlanmış.

ABD Hava Kuvvetleri’nin gizli uzay uçağı bir kez daha kendi rekorunu kırarak yörüngede 716 gün geçirerek daha önceki 4 görev günü sayısını katlayarak rekor kırdı.

OTV-5 görev sayılı uzay uçağının, gelecekteki uzay gemileri için yeni teknolojilerin test edilmesi amacı için kullanıldığı söyleniyor. Ancak düşük yörüngede, açıklanmayan gizli görevler yürüttüğü söyleniyor.

OTV-5, 9 Temmuz 2017'de Elon Musk'un uzay şirketi olan SpaceX'in geliştirdiği Falcon 9 roketi ile ABD-Florida Kennedy uzay üssü Cape Canaveral'dan uzaya fırlatılmıştı.

X-37B programının asıl amacının ASETS-II (İngilizce tam dokümana buradan ulaşabilirsiniz) adlı bir proje ve proje ile ilgili deneyler dizisi olduğu belirtiliyor.

ASETS-II deneyi basit olarak 3 döngüsel ısı borusu içerisinden geçirilen Bütan gazının ve elektroniklerin yerçekimi + bağlı bulunduğu araca ısı yayılımı ve performans gibi özellikleri test eden bir deney.

Aşağıdaki videoda ASETS-II nin aşağı yukarı ne demek olduğunu görebilirsiniz.