Şehirlere göre ilan dağılımı   

Takke düştü kel göründü..Hayalet uçak F35, 150 km boyunca izlenmiş.

Yazar: silahalsat   |   Tarih: 3. 10. 2019Bir Alman radar üreticisinin, son derece gizli uçuş yaptığı söylenen F35 savaş uçaklarını, 150 km boyunca takip ettiği iddia edildi.

C4ISRNET adlı askeri ve güvenlik platformunun açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

Amerika'nın Almanya'ya attığı son Volkswagen karbon emisyonu skandalı çelmesinden sonra, Almanlar intikamlarını çok acı aldılar.

C4ISRNET, Alman radar üreticisi Hensoldt'un, 2018'de Berlin ILA fuarına katılan iki F-35A jetini 150km boyunca takip ettiğini iddia etti.

Sebastian Sprenger, ''Artık gizlilik yok mu? '' başlıklı makalesinde, Hensoldt firmasının, 5. nesil savaş uçağı F35'leri bir Alman radar üreticisinin geliştirdiği pasif radar teknolojisi ile nasıl izlediğini ayrıntılarıyla açıkladı.

F35 uçaklarını nasıl izlediklerini, LO (Low Observable) düşük görünürlüğe sahip F35 savaş uçağının izlenme şeklini ''Bu bir Kepçedir'' diyerek açıklıyor.

Alman radar üreticisi Hensoldt'un geliştirdiği TwInvis isimli pasif radar sisteminin, belirli bir hava sahasında daha önce tespit edilemeyen faaliyetleri bulma sözü veren çok hassas, güçlü, yeni nesil sensor ve işlemcilere sahip bir teknoloji olduğunu yazan Sprenger, şirketin Amerikan F35 uçaklarını nasıl izlediklerini de ayrıntılarıyla açıklamış.

 

Askeri hava savunma fuarında James Bond filmlerini aratmayacak izleme operasyonu..

Hensoldt firmasının mühendisleri, 2018'de düzenlenen Berlin ILA airshow fuarında, iniş kalkış yapacak hava araçlarının bilgilerinin bulunduğu ve bu araçları yönlendirecek Schönefeld adlı kuleden, fuar alanına iniş-kalkış yapan hava araçlarının bilgilerini aldı. Bu bilgiler arasında F-35'lerin ne zaman uçacakları hakkında bilgiler de vardı.

Ardından bu uçakların iniş kalkış yapacakları bölgelerin yakınlarına kendi sensörlerini yerleştirerek uçakların, ADS - B (Automatic dependent surveillance) yani bir uçağın uydudan izlenmesi için sürekli sinyal gönderen vericileri ile kendi sensörlerini ilişkilendirdiler. Bu andan itibaren uçağa kilitlenen pasif sensörler, uçağın her konumunu kayıt altına almaya başladı.

Uçakların gizli kalmasını sağlamak için ADS-B verileri tek bir verici ve alıcı kullanılır, yalancı dalgalar üretilir. Stealth (Hayalet) teknolojisi uçakların üzerlerine yerleştirilen ve radarlardan gelen dalgaları farklı yöne yansıtan Reflektor (Ayna) cihazları ile sağlanır. Geleneksel radarlar, havaya radyo dalgası yollar ve havadaki cisimlerin yansıttıkları dalgalar vasıtası ile görürler. Ancak pasif radar teknolojisi kendi alıcı ile vericilerinin birbirleriyle yaptığı sinyal alış verişi sırasında, bu sinyaller arasındaki zamanı ölçerek uçağın o anda yer istasyonu ile arasındaki mesafeyi ölçmesine dayanıyor.

Pasif radar teknolojisi, tek bir eşleştirici izleme noktası (Receptor) ile verici (hava aracı) arasındaki mesafeyi ölçerken, hava aracının yatay konumunu tam olarak belirleyemiyor. Yani hava aracı izleme noktasından 100 km uzakta ancak batıda, doğuda,kuzeyde, güneyde tam olarak şu koordinatlarda diyemiyor. Bunu yerine eliptik (Kepçe şeklinde) bir daire içerisinde aradaki mesafeyi belirleyebiliyor.

Ancak bu sorununun çözülmesi de çok basit gibi görünüyor. Dünya üzerinde belirli noktalara yerleştirilecek, eş zamanlı çalışan pasif radar sensorları izlenecek bir hava aracının koordinatlarını (konumunu) hatasız bir şekilde belirleyebilir.

Hensoldt radar şirketine ait olduğu söylenen F35'lere ait radar haritası ekran görüntüsü.