Trumph, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını onayladı.

Yazar: silahalsat   |   Tarih: 1. 9. 2019Trumph yönetimi, Türkiye'nin F-35, NATO programından çıkarılmasını onayladı.

Rusya'dan S-400 füze sistemlerinin satın alınması, Türkiye ile Amerika arasında büyük bir krize yol açmıştı.  Amerikan senatosunun Türkiye'yi NATO'ya bağlı F-35 savaş uçakları programından çıkarma kararına uzun süre direnen Trumph yönetimi, krizin aşılması için diplomatik ve politik bir çok çalışma yapmıştı.

ABD senatosu, NATO'ya bağlı hiç bir ülkeye NATO'ya zarar verecek ayrıcalık tanınamayacağını, tüm ülkelerin bu kurallara uyması gerektiğini, ayrıca s-400 savunma sistemlerinin ileride f-35 uçaklarına karşı kullanabileceği tehlikesinin göz ardı edilemeyeceği yönünde Trumph yönetimine ve ekibine büyük bir baskı uyguluyordu.

Baskılara dayanamayan ve herhangi bir çözüme ulaşamayan Trumph yönetimi 2019 Ağustos 2 haftasında Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını onayladı.

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması ile birlikte, Türkiye'ye F-35 uçakları satılmayacak. Ayrıca program kapsamında,  F-35 uçaklarının bazı parçaları Türkiye'de üretiliyordu. Bu üretim de Türkiye'den alınarak, Amerika'da yada F-35 programına dahil başka bir ülkede üretilmeye devam edecek.

Trumph, Obama yönetimini, Türkiye'ye Patriot füze sistemlerini vermemekle suçlamıştı ve bu yüzden Türkiye'nin S-400 almak zorunda kaldığını belirtmişti.

13 Ağustos 2019 tarihinde  milletvekilleriyle konuşan Trump’ın savunma sekreteri adayı olan Ordu Sekreteri Mark Esper, ''Türkiye S-400’ü tercih etmekle yanlış  bir karar aldı'' dedi.

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi nezdinde yaptığı onaylama toplantısında, "Türkiye uzun zamandır yetenekli bir NATO müttefiki oldu, ancak S-400 hakkındaki kararları yanlıştı ve hayal kırıklığı yarattı" dedi.

Esper'in milletvekillerine yaptığı bu konuşma, bir Pentagon görevlisinin Türkiye ve Rusya'nın teslimatları açıklamasından bu yana yaptığı ilk kamuoyu yorumu oldu.