Darknet'te büyük operasyon. Derin webin en büyük suç portalı Wall Street Market kapatıldı.

Yazar: silahalsat   |   Tarih: 4. 5. 2019Alman polisi, dünyanın en büyük yasadışı derin web (Darknet) sitesini kapattı.

 

Yaklaşık bir sene boyunca İnterpol, Hollanda polisi ve FBI'ın da birlikte çalıştığı operasyonda ABD'de iki büyük uyuşturucu tedarikçisi yakalandı.

Yasadışı "Wall Street Market" sitesi, kokain, eroin, esrar ve amfetaminlerin yanı sıra çalınan veriler, sahte belgeler, zararlı yazılımlar ve silah ticaretini de mümkün kılıyordu.

Frankfurt soruşturma savcıları web sitesi üzerinden, 5.000 den fazla satıcıya yaklaşık 60.000 teklif verildiğini açıkladı.

Websitesine yalnızca TOR ağı üzerinden erişilebiliyordu ve tüm alışverişler Bitcoin ve Monero ile yapılıyordu.

Operasyon dahilinde Alman polisi 23 ve 24 Nisan'da, 22-31 yaşlarında üç Alman şüpheliyi Hessen, Baden-Württemberg ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinde tutukladı.

Tutuklanan kişilerin sitenin yöneticileri olduğu ortaya çıkması üzerine, Wall Street Market sitesine ait tüm sunucu ve hesap bilgilerine ulaşıldı. Soruşturmayı genişleten polis, web sitesine ve yöneticilerine ait yaklaşık 550.000 Euro nakit, yüzlerce Bitcoin ve Monero'nun yanı sıra birkaç araç ve bir silahı ele geçirdi.

Dünyanın en büyük yasa dışı ticaret sitesine yapılan bu operasyon, Finlandiyanın yasa dışı TOR ağı olan Silkkitie'yi (Valhalla) kapatması ile başlamıştı. Tüm yasadışı işlemleri bu ağ üzerinden gerçekleştiren suç şebekeleri, Valhalla'nın kapanmasının ardından tüm işlemlerini Wall Street Market'e taşımıştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Los Angeles’taki ortak soruşturma ve operasyon sonucunda en çok satan narkotik tedarikçilerinin ikisinin tutuklanmasına ve yasadışı silahların yanı sıra milyonlarca dolar nakit para ele geçirilmesine yol açıldığı belirtildi.