Şehirlere göre ilan dağılımı   

1- Tabanca satın almak (Silah kültürü yazı dizisi-Makale 1)

Yazar: Silahalsat   |   Tarih: 15. 7. 20181- Bir tabanca satın almak
Yasal bir tabanca edinmenin 3 sebebi vardır.
1. Güvenlik
2. Heves, Hobi yada Spor amaçlı
3. Prestij


Genel olarak, insanlar 1. seçenekteki sebepten dolayı bir tabanca edinirler. Her durumda tehdidin nereden, nasıl yada ne büyüklükte geleceğini kestirmek her zaman zordur. Ancak sosyal statünüze göre, şahsınıza, mekanlarınıza ve yakınlarınıza gelebilecek tehditleri az çok tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla durumunuza göre sizi en maksimum düzeyde koruyabilecek bir tabanca seçimi yapmalısınız.


Her ne kadar piyasada bilinen sağlam markalar bulunsa da, bu markalarda bir tabanca sahibi olmak her bütçenin kaldırabileceği bir şey değildir. Bu bağlamda bütçenizin elverdiği ölçüde alabileceğiniz en iyi tabancayı küçük bir araştırma ile satın alabilirsiniz.


Güvenlik amaçlı alacağınız tabanca seçimini itina ile yapmak çok önemlidir. Bu konuda kesinlikle eşin dostun tavsiyesi ile hareket etmeyin. Herkesin malı, kendisi için en iyisidir. Piyasada hiç tutulmayan bir modeli size öve öve bitiremeyen dostlarınız dahi olabilir. Tavsiye eden bir otorite, silah mağazası satıcısı yada güvenlik görevlisi vb. dahi olsa şunu asla unutmayın, piyasadaki satın alabileceğiniz tüm marka ve modelleri kullanmış, test etmiş, incelemiş ve size tavsiye verecek birine denk gelmeniz 10 milyonda bir ihtimaldir.


Tabanca seçiminde her zaman iş başa düşmelidir. İnternette tabancalar hakkında her türlü teknik bilgiyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak asıl kriterleri sırasıyla eleyerek uygun tabanca seçeneklerini bir kaç adete kadar düşürebilir ardından da gözünüze en estetik gelenini gidip satın alabilirsiniz.


a- Bütçeniz
Bütçeniz eğer kısıtlıysa mutlaka ithal bir silah satın almanız gerekmiyor. Dünya çapında kendini ispatlamış, ithal muadillerine göre daha üstün ve o kadar da çok uygun fiyatlı, yerli bir markamız var artık çok şükür. Piyasadaki devlerin arasından sıyrılabilecek bir iki marka daha geliştirebilirsek, biz de ufak da olsa aralara sıkışabiliriz kim bilir.


b- Şarjörlü ve Toplu tabanca seçimi
- Şarjörlü tabancaların taşıması kolaydır. Fişek kapasitesi yüksektir. Emniyet kilidi vardır (özellikle tabancanızı yakınlarınızın ve çocukların erişebileceği yerlerde muhafaza edecekseniz maksimum güvenlik sağlayabilirsiniz). Eğer tabanca kurulu ve hazır bir şekilde bulunmuyorsa kısa süreler içerinde atışa başlayamazsınız.
- Toplu tabancaların taşıması zordur. Fişek kapasitesi düşüktür. Emniyet kilidi yoktur ve her an atışa hazır haldedir.(Eğer fişekleri bir yerde tabancayı başka bir yerde muhafaza etmeyecekseniz.)


c-İhtiyacınız
Eğer işyerinizde elinizin altında güvenlik amaçlı bir tabanca ihtiyacınız varsa, tercihinizi toplu tabancadan yana kullanmalısınız. Elinize aldığınız anda ateş ederek kendinizi savunabilir yada tehlikeyi savuşturabilirsiniz. Ancak bu seçenek, tabancanız iş yerinde bulundurma ruhsatlı olarak duracaksa geçerli bir tavsiyedir. Tabancanızı taşıma ruhsatlı olarak kullanacaksanız kolay taşıma açısından şarjörlü bir tabanca daha iyi bir seçim olacaktır.


Korumanız gereken bir işyeriniz yok ancak kendinizi, ailenizi evinizde ve dışarıda güvende tutmak istiyorsanız, şarjörlü bir tabanca sizin için daha iyi bir seçimdir. Şarjörlü tabancaların hiç telaffuz edilmeyen bir özellikleri daha vardır; geri dönüşü olmayacak anlarda, ani karar vermeniz gereken durumlarda, düşünmeniz için size zaman kazandırır.


Tüm bu ihtiyaçlar dahilinde alacağınız tabancanın fişek çapları da büyük önem taşımaktadır. Çoğunluğa uyarak uzun 9mm ve muadili fişek kullanan tabancalar muteberdir denilebilir. (Kısa 9mm den uzak durun). Ayrıca 7.65 mm tabancalar da boyut bakımından çok daha küçük olduklarından taşınmaları son derece kolaydır.


d-Beden yapınız
Tabanca seçimindeki en son ve kesinlikle atlamamanız gereken seçenek beden yapınıza göre tabanca seçimidir. Parmak uzunluğunuz ve kilonuz tabanca kullanımı açısından önemli bir unsurdur. Tüm tabanca üreticileri genel olarak kendi milletinin parmak ortalamasını baz alarak ürünlerini geliştirirler. Örneğin Alman yapımı tabancaların çoğunun kabzaları kaba ve tetik korkuluğu mesafesi daha uzundur. Ancak bilinen çoğu marka tüm dünyada birbirine yakın standart ölçülerde üretim yapmaktadırlar. Avucunuza tam oturmayan bir tabanca almak kesinlikle hiç iyi bir seçim olmayacaktır.

İkinci el bir tabanca alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar
Alacağınız markaya karar verdiniz. Ancak bütçeniz yada başka sebeplerden dolayı ikinci el bir tabanca satın almaya karar verdiniz.
Alacağınız tabancayı öncelikle aşağıdaki maddelere göre mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki genel kriterlere göre testten geçerse, tabancayı rahatlıkla satın alabilirsiniz.


Satın alacağınız 2. El şarjörlü tabanca için 100 puan ayırın. Kusur durumuna göre bu 100 puandan düşeceksiniz.

1- Tabanca üzerinde meneviş boya haricinde gravür, kaplama vb. işlemler yapılmışsa 15 puan düşün. Gravür veya kaplama tarzı işlem yapılmış silahların altı kesinlikle bir muammadır. Genel olarak ağır korozyon ve kusurlar bu işlemler ile rahatlıkla kapatılabilir. Eğer silahın işlem yapılmadan önceki orjinal halini görmediyseniz bu puanı toplamdan mutlaka düşün.


2- Silahı mutlaka sökün ve namlu sabit değilse dışarı çıkarın. Bir tarafından, açık havada, gün ışığı altında dikkatlice namlunun içine bakın. Namlunun içinde helezon şeklinde yiv ve setlerde dikine çizgiler aşınmalar ve matlıkları kontrol edin genel olarak namlu içerisinde her yiv set aynı oranda parlamalıdır. Eğer çok küçük dahi düzene ters bir kusur görürseniz kusurun durumuna göre 5 ila 15 puan arasında puan düşün.


3-Şarjörü takıp çıkarın sıfır bir silahta şarjör düğmesine bastığınızda şarjör tam dolu olsa dahi 1-2 cm kadar dışarı itilir ve orada kalır, siz şarjörü hafifçe çekebilir ve dışarı çıkarabilirsiniz. Ancak kontrol ettiğiniz şarjör yerçekimine dayanamayıp intihar etmeye meyil ediyor yada çıkmak için nazlanıyorsa 5 puan daha düşün.


4-Silah sökülmüş iken horozu kaldırın ve parmağınızla iğnenin çıkış deliğini hafifçe bastırarak kapatın, parmağınızı çok bastırmayın. Tetiği düşürün, iğne çıkış deliğini kapattığınız parmağınız ile bariz bir şekilde iğnenin temasını hissetmelisiniz.(Korkmayın çok acımayacak) eğer hiç bir şey hissetmediyseniz direk silahı bırakıp, oradan uzaklaşın. Çok az bir etki hissederseniz 5 puan daha düşün. Unutmayın, iğnenin parmağınıza vuruşunu bariz bir şekilde hissetmelisiniz.


5-Eğer hiç puan düşmediyseniz sakın hemen atlamayın. Mutlaka bir poligona giderek silah ile bir kaç el atış yapın. Daha önce hiç atış yapmadıysanız, nezaket gereği tabancanın sahibinden izin alarak, poligon görevlilerinden silah ile bir kaç el atış yapmalarını isteyin. Silahın sahibine asla bu kontrol atışını yaptırmayın.


Bu kontrolün sebebi tabancada, namlu, kızak kusurlarının olup olmadığını görmektir. Ayrıca tabancanın gez ve arpacık ayarları da bozulmuş olabilir. Bu kontrol aynı otomobil alırken servise götürmek gibi bir işlemdir. Atış sonunda tüm bu kusurlar ortaya çıkacaktır.


Başlangıçta 100 puanınız vardı, eğer toplamda 20 puan düştüyseniz çok riskli bir alışveriş yapmak üzeresiniz. Tavsiyemiz tabancayı satın almamanız yönündedir.


Toplamda 10 puan kadar düştüyseniz. Eğer varsa başka alternatiflere de göz atmanızı öneririz.


Toplamda 5 puan kadar düştüyseniz. Eğer tabancayı bedavadan biraz pahalıya alacaksanız, gene de almasanız iyi olurdu denilebilir.
Özetle alacağınız tabancada kontrol etmeniz gereken önemli kısımların kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Hayatınızda belki bir kez karşılaşacağınız bir ölüm kalım anında, tek güvencenizin size arıza çıkarması, hiç istemeyeceğiniz son şey olabilir.


Alacağınız ikinci el bir tabancanın orijinal boyası silinmiş olsa dahi, iyi bir silah gravür ustası zevkinize göre, mutlaka sizi memnun edecek bir çalışma yapacaktır. Ama gravür yada kaplama yapmadan önce tabancanızın orijinal halinin detaylı ve yakın çekim fotoğraflarını mutlaka çekip bir kenara koyun.

İleride tabancanızı devredeceğiniz kişi bu konuda size soru sorduğu anda, silahın orijinal halinin fotoğraflarını gösterip çok fazla açıklama yapmanıza gerek kalmadan, tabancayı devir alacak kişiyi şüphelerinden kurtarabilirsiniz.