Şehirlere göre ilan dağılımı   

Sosyal Medyada Tabanca Alışverişi doğru mu?

Yazar: silahalsat   |   Tarih: 29. 1. 2018  Son zamanlarda facebook, instagram ve twitter de silah satışları, pazarlıkları tavan yaptı. Sosyal medya devleri bu oluşumu yasaklıyor ancak bu kişiler ve guruplar her yerden mantar gibi türemeye devam ediyor.

    Sosyal medyada, kimin kim oldugu belli olmayan bir ortamda yapilan alışverişler, bu silahları talep edenler icin büyük bir risk içeriyor. Ruhsatlı  silahını devretmek yada değiştirmek isteyen bir kişi, zaten sosyal medyayı kullanmıyor. Sosyal medyada satıcının profilinin vs. görülmesi, alıcıların kafasında bir güven oluşturuyor ki, tam da art niyetli kişiler bu güven duygusunu kullanarak, sizi yasadışı bir alışverişin içine sokabiliyor.

    Silah devir ve takas işlemleri, etik olarak 2 kisi arasinda olabildiğince gizlenmelidir. İşin terbiyesi, etiği budur. Memleket insanımızın, At-Avrat-Silah üçlemesi, bu üç olgunun sahibi için ne kadar özel ve değerli olduğunu açıkca ifade etmektedir. Dolayısıyla silah kültüründe silahı alakasız ortamlarda açık açık teşhir etmek ayıp sayılmaktadır.

     Ruhsatlı bir silah edinmek, ruhsatsız bir silah edinmekten cok daha kolay ve güvenli oldugu halde, art niyetli kişiler ruhsatsiz silah peşinde koşmaktadır. Arz - talep neticesinde herkesin rahatça ulasabildiği sosyal medya, bu talebi karsilayan kanunsuz kişiler ile doldu. Bu kişiler kendilerini, Polis, asker yada devlet görevlisi olarak tanıtarak sağ gösterip sol vuruyorlar..
Terörün bol baharatlı olduğu ülkemizde ve komşularımızda herhangi bir suçta kullanılmış bir silahı, her an size argo tabiri ile kaptırabilirler. Ruhsatsız bir silahı balistiğe gönderip kontrol etme imkanınız olamayacağı için, bu silahla yakalandığınızda, emniyet güçleri sizin adınıza bunu büyük bir zevkle yapacaklardır ve faili meçhul bir dosyayı başınıza saracaklardır..     Bazılarınız orası da internet burası da ne farkı var ki? diye düşünebilir, silahalsat.com´un  yapısı itibariyle alıcı ve satıcı birbirlerini    görmezler ve üyenin verdiği kadar bilgiye sahip olabilirler. Sizinle alişverişe girecek kişi tüm sülaleniz ve yasamınız hakkında bilgi sahibi olmaz. Zaten olması gereken de budur. Tüm süreç bir resmiyet çerçevesinde gelişir ve alışverişe giren tüm kişiler gercek olmak zorundadır, çünkü silahalsat.com üzerinde üyeler arasında kusursuz bir oto kontrol sistemi vardır. Kimse kimseyi ne dolandırmaya cesaret edebilir ne de kanunsuz bir alişverişe teşvik edebilir. Bu güçlü oto kontrol sisteminin kaynağı, silahalsat üyelerinin nerdeyse tümünün, silah taşımaya haiz ceşitli görevlerde ve mesleklerde olan, bilinçli bireylerden oluşmasıdır.
    
     Kişiler arasında silah satışı diye bir şey yoktur. Silah kelimesi, tüm ateşli ve ateşsiz ürünleri kapsayan genel bir kelime olduğu için, coğu art niyetli kişilerce, silah satışı yasaklansın tarzında kampanyalar yapılmakta ve kamuoyu oluşturularak, kişilerin bireysel güvenlik ve savunma hakları istismar edilmeye çalışılmaktadır.
     Av tüfegi kapsamına giren tüfekler, kişiler arasında yasal olarak alınıp satılabilir. Tabancaların ise kişilerce satışı yapılamaz. Tabanca satışına yetkili kurum MKE dir. Ancak sahibi oldugunuz tabancayı bedelli? (?tüm dünyada olduğu gibi silah da döviz, altın yada tahvil gibi değeri artan yada düşebilen bir metadır.) ya da bedelsiz bir baskasina hibe(devir-hediye) edebilirsiniz. Tüm bu işlemler sırasında herhangi bir yasa yada kanun ihlal edilmemekte ve, tüm işlemler resmi prosedürler ile yapılmaktadır.