Şehirlere göre ilan dağılımı   

2.el silah satın alınırken dikkat edilecek hususlar

Yazar:   |   Tarih: 14. 10. 2017Şarjörlü tabanca mı yoksa Toplu tabanca mı?  2.El Silah ilanı gördünüz ,silahı beğendiniz, ama alırken hangi özelliklere dikkat etmelisiniz ?

İlk kez ,Yeni yada 2.El tabanca alacak çoğu kişinin kafasını ilk etapta kurcalayan yukarıdaki sorunun cevabı için, silahalsat yöneticisi zodiac'ın,  kişisel değerlendirmesini aşağıdan okuyabilirsiniz.
  

Silah seçerken çoğu kişi bazı hatalara düşer. Aslında hiç konuşulmayan silahta da bir moda olduğudur. Geçmiş zaman ondörtlü denilen browning şimdi ise Smith Wesson,CZ yada Beratta..

Biraz ayrıntıya girdiğimizde ise karşımıza çıkan gerçek, en çok tutulan silahın, polisin belinde olan silah gerçeğidir. Gerçekten de bu kanı fazlasıyla doğrudur. Emniyet teşkilatı silah seçiminde neredeyse sıfır hata yapmaktadır.

-Silah seçerken başka nelere dikkat edilmelidir? Bir kaç madde sıralamak istiyorum..

* Öncelikle ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Silah seçmek büyük oranda otomobil seçmeye benzetilebilir..

* Silah taşımanın belli başlı 3 amacı vardır diyebilirim; Savunma, Saldırı ve Hava atmak.

* Bu üç kategorinin sonuncusuna giriyorsanız bunda yadırganacak bişey yok kesinlikle spor bir arabaya binmek kadar karizma yapılabilir..

* Elbette ilk seçim toplu yada şarjörlü kararı vermek ben oyumu şarjörlüden yana kullanıyorum.. Toplu tabancaların fişek kapasitesi, kaba yapılarından dolayı taşınmalarının zorluğu ve bir risk olarak, çocukların ve genç bireylerin olduğu bir mekanda bulunan heran atışa hazır bir silah bulunması, silahı normalinden 2 kat daha itina ile muhafaza etme zorunluluğu genel kullanımda toplu tabancaları ikinci plana atmaktadır.

* Alacağınız silahı önce imkanlarınızı zorlayarak satış yapan yerlerde, -bir dostunuzun arkadaşınızın varsa- elinize alıp, avucunuza tam olarak oturup oturmadıgını görmek, ilk işiniz olsun.. İyi bir şekilde kavrayamadığınız, kabzası kalın yada kaba bir silah sizin içim hiç iyi bir şeçim olmayacaktır..

* İkinci kriter ise biraz üzücü de olsa ithal mi yoksa yerli mi konusu.. Ben burada üzülerek ithal silahtan yana tercih yapın derim.. Bunun sebebi ise, taklitçilikten ve başka ülkelerin lisanslı tasarımlarını satın alarak yerliymiş gibi üretmekten hala vaz geçmediğimizdendir.

* Eğer ikinci el bir silah alacaksanız, kesinlikle ve kesinlikle orjinal boyası silinmiş de olsa o silahtan yana tercihinizi kullanın, gravürlü yada kaplama yapılmış bir silahın altı tamamiyle bir muammadır.. Yeterli itina gösterilmeyen, sık sık bakımı yapılmayan silahların gövdesinde, çeşitli iklim şartlarından dolayı (Nem, Ter (tuzlu su)) vb. yada aşındırıcı kimyasallara maruz kaldıklarında 1 mm'ye varan çukurlar ve korozyonlar yada polimer gövde ise deformasyonlar oluşabilir. Silah tamircileri yada kaplamacıları bu hataları dodururarak, düzelterek silaha kaplama yada gravür yapabilirler. Bir silahın kaplama yapılmadan hemen önceki halini eğer görmediyseniz kaplamanın altını da bilmeniz pek olası değildir. En iyisi orjinal boyası silinmiş dahi olsa silahı o şekilde almaktır. Siz sonradan istediğiniz kaplamayı yada gravürü yaptırabilirsiniz.

* İkinci el bir silahta ilk bakacağınız yer mutlaka namlunun içi olmalıdır..Yiv ve setlerde düzene ters, siyah çukurlar, dikine çizgiler varsa ve namlunun içinde setler üzerinde bazı yerlerde ara ara matlık varsa (namlunun içinin her mm karesi aynı tonda parlamalıdır) bu silahı almaktan vazgeçebilirsiniz. Namlunun içini mutlaka gün ışığında, namluyu sökerek eğer sabit namluysa üst kızak mekanizmasını sökerek kontrol etmelisiniz.

* 2. el bir silahta diğer mekanik kusurları da silahı sökerek elle ve gözle kontrol edebilirsiniz..

* Toplu silah alacaksanız pek de ayrıntılı bir inceleme söz konusu değil, genelde pek kullanılamadıkları için gayet temiz olurlar.. :)

* Silahta fişek(mermi) çapı da önemli bir seçimdir.. En yaygın kullanılan 9mm parebellum(uzun 9) fişeklerdir.. Siz siz olun çoğunluğa uyun, bir bildikleri mutlaka var..

* Hazır sırası gelmişken küçük bir ayrıntı, 7.65 mm yaralar 9mm öldürür gibi bir fikir sahibi olmanızda bir sakınca yok.. Aksine niyetiniz kötüyse(ki biran önce bu niyetinizden vaz geçmenizi dilerim.) bu istatistiki bilgiyi bir kenara koyun...