Şehirlere göre ilan dağılımı   

Av köpeği fiyat ,satın alma,eğitim ve sahiplendirme aşamaları

Yazar:   |   Tarih: 23. 6. 2014Av köpeği cinsleri ,fiyatları ,satın alma,eğitim,sahiplendirme ve av köpeğinizin satışı hakkında kısa ve aydınlatıcı ipuçlarını bu başlık altında bulabilirsiniz.

Neden Av köpeği ?

    İyi eğitim almış bir av köpeği avcının en büyük yardımcısıdır.Av köpekleri,sürek avlarında ,avlanacak     hayvanları avcıların istediği yöne  doğru toparlayarak ,yönlendirirken kuş ve küçük av hayvanlarının,arazi   içerisinde saklandıkları yeri bulur yada ürküterek açığa çıkmasını sağlar ardından vurulan hayvanı bularak   avcıya getirir.

    Av köpeklerinde bulunan bu meziyetlere başka hiç bir canlıda rastlanmamıştır ve tüm bu işleri günümüzde   yapacak çağdaş bir cihazda bulunmamaktadır.

  Hayvanlar aleminin insana en yakın türü olan Köpeklerin, kolay eğitilebilmeleri  ve sahiplerine büyük bir  sadakatle bağlı olmaları, profesyonel yardım gerektiren bir çok alanda insanlar tarafından kullanılmıştır.

Biz ise bu yazıda avlanmak için kullanılan özel cins av köpeklerini inceleyeceğiz.

ÜLKEMİZDE YAYGIN OLARAK KULLANILAN AV KÖPEĞİ CİNSLERİ
 • İngiliz Pointer
 • İtalyan Pointer
 • Fransız Pointer
 • İngiliz Setter
 • Kurzhaar Alman Pointer
 • Drahthaar Alman Pointer
 • İrlanda Setter
 • Gordon Setter
 • Vilzsla
 • Weimaraner
 • Golden Retriever
 • Labrador Retriever     
 • İngiliz Cocker Spaniel
 • Diğer Türler

İNGİLİZ ,İTALYAN,FRANSIZ POİNTER

İngiliz puanteri
, duruşuyla avın istikametini gösteren bir ferma puanter av köpeği ırkı. Çoğunlukla sadece puanter olarak adlandırılır.Birinci sınıf bir av köpeği olan, ilk yetiştirildiği yer (İtalya, İspanya ya da Fransa) tam olarak aydınlatılamamış olmakla birlikte, günümüzdeki görünümünü İngiltere'de almış olan İngiliz puanteri, genellikle çeşitli renkler üstüne beneklidir. Omuzdan yere yüksekliği 58,5 - 71 cm, ağırlığı 20,5 - 34 kg arasında değişir. Özellikle koku alma duyusunun güçlülüğü, hızı ve fermasıyla ünlüdür.Yaklaşık 14-14 yıl yaşarlar

İngiliz "Pointer" güçlü, zarif ve asil görünümlü bir köpektir. Başını mağrur bir şekilde gururla taşır. Dikkatli bir yüz ifadesi, atletik ve adaleli bir vücudu vardır. Burnun kendisi burun kısmından daha yukarda durur. Alın çıkıntısı belirgindir. Üst dudak tam; ancak sarkık değildir. Gözler kürkün rengine bağlı olarak ela ya da kestane rengi olabilir. Orta büyüklükteki kulaklar düşük ve ucu sivridir. Dişler makas ya da birbirinin tam üstüne gelecek şekilde kapanır. Boyun uzundur. Kuyruk düz ve uca doğru incelir. Ayaklar ovaldir. Kısa ve parlak kürkü temel olarak beyazdır; ancak ister tek renk, ister parça lekeli isterse de benekli olsun kahve, sarı, siyah ya da turuncumsu olabilir.

POİNTER BARINMA-BESLEME-BAKIM
Bu cins daire yada şehir içinde yaşam için uygun değildir.Bu tür ortamlarda strese girer.Eğer aksi bir ortam bulunmuyorsa bahçeli bir mekanda barındırılması tavsiye edilir.Bekçi köpeği görevi için pek uygun olmasa da çocuklu bir ortamda dışarından gelebilecek küçük tehlikelere karşı daima tetiktedir.

Hazır köpek maması verirken köpeğinizi izleyerek değişik tatlarda hangi mamaları daha çok sevdiğini belirleyebilirsiniz.Ancak her zaman hazır mama ile beslememelisiniz.Arada sırada lapa şeklinde et suyu yada tavuk suyuna doğranmış bayat ekmeklerle karışık et parçalı lezzetli ara öğün menüsü de hazırlayabilirsiniz.Arada sırada yapacağınız bu ara öğünler, devamlı hazır mama ile beslenen köpeğinizin sindirim sistemini rahatlacaktır.

Pointerlerin tüyleri kısa olduğu için haftada bir kaç kez çok sert olmayan bir fırça ile tımarlayıp ovabilirsiniz.Çok soğuk havalarda ise üşümemesi için gerekli tedbirleri almalısınız.

İNGİLİZ,İRLANDA,GORDON SETTER

İlk setter 1500 yılında Fransa’da İspanyol ve Fransız pointerle rinden elde edilmiştir. üç yüzyıl sonra Büyük Britanya’ya getirilerek,burada son derece zeki bir köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından geliştirildi. Lawerack settere bugün de bilinen güzel bir biçim ve harika bir karakter kazandırmıştır

İsmini aldığı özellik avı fark ettiği zaman yarı oturma vaziyetine geçer. En değerli yetenekle rinden biri mükemmel koku alma duyusudur . Saatlerce önce geçip gitmiş bir hayvanın kokusunu bile alabilir.Ayrıca hızlı, yorulmaz, hareketli ve güçlüdür. Her türlü araziye, sularla kaplı olanlara bile, uyum sağlayabilir. Kötü hava koşullarına ve yaz sıcağına dayanıklıdır. Her türlü avda kullanılır ve sahibiyle uyum içinde çalışır.Yaklaşık 10-12 yıl yaşarlar.

SETTER BARINMA-BESLEME-BAKIM
Çok uysal ve cana yakın mizacı sayesinde çocuklar için mükemmel  bir oyun arkadaşı olabilir.Bu tür de apartman ve şehir yaşamı için uygun değildir bahçeli bir ev kolay koşup zıplayacağı geniş bir alan bu türü mutlu eder.
Çok iştahlı bir köpektir bu yüzden şişmanlama eğilimi vardır. Evde ve bahçede yaşayabilir. Ancak birkaç saat özgür olabilmek için yüksek çitlerin üzerinden atladığı ya da tüneller kazdığı bilinmekt edir.
Bu türün de beslenmesinde Pointerde olduğu gibi yöntemler izlemelisiniz.
Uzun tüylü bir köpek olduğu için haftada üç kez tüyleri fırçalanmalıdır.

ALMAN KURZHAAR,DRAHTHAAR POINTER

Alman Pointer, enerjik, zeki, itaat etmeye hevesli bir ırktır. Neşeli ve iyi huylu olduğundan çocuklarla da iyi anlaşır. Sadık ve koruyucu bu ırk tüm aile bireylerini sever ve bağlanır. İzole edilmekten hiç hoşlanmaz. Günde en az iki kez yeterince egzersiz imkanı sağlandığında Alman  Pointer iyi bir aile köpeği olabilir. Uzun süre yalnız bırakılırsa huzursuz ve eşyalara zarar verici olacaktır.
Erkekler dişilere göre daha dışa dönük ve agresif avcılardır. Dişiler daha az dominanttır. Enerji düzeyleri değişkendir. Av için üretilenler show için üretilenlerden daha hareketlidir.
Diğer köpek ve kedilerle birlikte büyütülürse Alman Pointer onlarla iyi anlaşabilir. Yine de unutulmamalıdır ki o bir av köpeğidir. Havlamayı sever ve yabancılarla mesafelidir.
Yaklaşık 12-15 yıl yaşarlar.

ALMAN POINTER BARINMA-BESLEME-BAKIM
Bu tür apartman hayatına uygun değildir. Hareketi seven bir aile ile mutlu olur. Bahçe duvarları en az 2 m değilse kaçıp kafasına göre dolaşır.
Egzersiz bu yorulmaz enerji ırk için büyük önem taşır. Sıradan hareketli bir ailenin karşılayabileceğinden fazla bir egzersiz gereksinimi içinde olduğundan alınmadan önce çok iyi düşünülmelidir
.
Kısa tüylü(kurzhaar)bakımı oldukça kolaydır. Ayaklar özellikle de avdan sonra kontrol edilmelidir. Yine ıslak köpekler av sonrası kurulanarak üşütmeleri engellenmelidir. Kulaklar düzenli temizlenmelidir.
Bu türün de beslenmesinde Pointerde olduğu gibi yöntemler izlemelisiniz.